Çalışma süresini kendisi belirleyen üst düzey yönetici, hafta ve genel tatil günlerinde çalışırsa tatil ücreti alabilir mi?

4857 sayılı İş Kanunu’nun 4 üncü maddesinde; işveren adına hareket eden ve işin, işyerinin ve işletmenin yönetiminde görev alan kimseler işveren vekili olarak tanımlanmış, Kanun’un 18. maddesinde ise; işletmenin bütününü sevk ve idare eden işveren vekili ve yardımcıları ile işyerinin bütününü sevk ve idare eden ve işçiyi işe alma ve işten çıkarma yetkisi bulunan işveren vekillerine ilişkin düzenlemeler getirilmiştir.

Yargıtay 22 nci Hukuk Dairesinin bir kararında, “Somut olayda, davacının, yüksek ücretle davalıya ait işyerinde üst düzey yönetici konumunda çalıştığı anlaşılmaktadır. İşyerinde üst düzey yönetici konumunda çalışan işçinin, görev ve pozisyonu gereği günlük çalışma saatlerini kendisinin belirlediğini kabul etmek gereklidir. Bu durumda, ayrıca fazla çalışma ücretine hak kazanılması mümkün değildir” denilmek suretiyle üst düzey yöneticilerin görev ve pozisyonları gereği günlük çalışma sürelerini kendileri belirledikleri için fazla çalışma ücretine hak kazanamayacaklarını hüküm altına almıştır (Y22HD.16.04.2019 T., E.2016/8960, K. 2019/8781).

Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 24.12.2008 gün ve 2008/9-774-785 ve 15.11.2006 gün ve 2006/9-676-727 sayılı kararlarında da açıkça benimsendiği üzere, işyerinde üst düzey konumda çalışan işçinin, görev ve sorumluluklarının gerektirdiği ücretinin ödenmesi durumunda ayrıca fazla çalışma ücretine hak kazanılması olanaklı değildir. Bununla birlikte üst düzey yönetici konumunda olan işçiye aynı yerde görev ve talimat veren bir yönetici veya şirket ortağı bulunması durumunda, işçinin çalışma gün ve saatlerini kendisinin belirlediğinden söz edilemeyeceğinden yasal sınırları aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti talep hakkı doğar. (Y22HD.12.06.2017 T., E.2015/15962, K. 2017/13886).

Ancak, çalışma gün ve saatlerini kendileri belirleyen üst düzey yöneticiler fazla çalışma ücretine hak kazanamasalar dahi hafta ve genel tatil günlerinde çalışırlarsa yine bugünlerin ücretlerine de hak kazanamayacaklar mıdır? Yargıtay 22 nci Hukuk Dairesinin bir kararında, “çalışma sürelerini kendisi belirleyen üst düzey yöneticiler fazla çalışma ücreti alamasalar da hafta tatili ve genel tatil günlerinde çalışmaları durumunda, bugünlere dair ücretlerini alabileceklerine” hükmetmiştir (Y22HD.13.04.2017 T.,4304/6497).

 

 

 

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

İçeriği derecelendirmek için butonlardan birine basabilirsiniz.
Lütfi İnciroğlu
İnciroğlu Danışmanlık Denetim ve Eğitim Hizmetleri şirketinin kurucu Genel Müdürü olan Lütfi İNCİROĞLU, özel sektöre yönelik iş hukuku, sendikalar hukuku, sosyal güvenlik hukuku ve yabancı çalışma izinleri hukuku alanlarında danışmanlık, denetim ve eğitim hizmetleri vermektedir. Muhtelif dergi ve gazetelerde makaleleri, çeşitli üniversitelerde, kongre ve konferanslarda sunduğu bildirileri ve yayımlanmış yedi adet kitabı bulunan İNCİROĞLU Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda emekli Genel Müdür Yardımcısı’dır.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.