Verbis (Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi) Nedir?

VERBİS ; kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin, kişisel veri işlemeye başlamadan önce kaydolmaları gereken ve işlemekte oldukları kişisel verilerle ilgili kategorik bazda bilgi girişi yapacakları bir kayıt sistemidir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 16’ıncı maddesine göre kişisel veri işleyen gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının kişisel veri işlemeye başlamadan önce Veri Sorumluları Siciline kaydolması gerekmektedir. Bu kapsamda, Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS) hazırlanmış olup veri sorumluları bu sisteme kayıt olacaklardır.

HANGİ VERİ SORUMLULARI VERBİS’ E KAYIT OLMAKLA YÜKÜMLÜDÜR ?

Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 16’ıncı maddesine göre, kişisel verileri işleyen Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları, yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile kamu kurum ve kuruluşu veri sorumlularının Türkiye’de kişisel veri işlemeleri halinde VERBİS ‘ e kayıt olmaları gerekmektedir.

VERBİS SİSTEMİNE HANGİ TARİH ARALIKLARINDA KAYIT OLMAK GEREKİR ?

18.08.2018 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan 2018/88 sayılı karara istinaden veri sorumluları için kayıt başlama tarihleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

– Yıllık çalışan sayısı 50 ‘ den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’ den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile yurtdışında yerleşik tüm veri sorumluları 01.10.2018-31.12.2019,

– Yıllık çalışan sayısı 50 ‘ den az ve yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL ‘ den az olmakla birlikte ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları 01.01.2019-31.03.2020 ,

-Kamu Kurum ve kuruluşu veri sorumluları 01.04.2019-30.06.2020,

tarihleri arasında Sicile kayıt olmak zorundadır.

VERBİS’ E KAYIT OLUNMAMASI HALİNDE YAPTIRIM ÖNGÖRÜLMÜŞ MÜDÜR ?

Kanunun 18 inci maddesinde ‘’ Veri Sorumluları Siciline kayıt ve bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket edenler hakkında 20.000 Türk lirasından 1.000.000 Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir ‘’ hükmü yer almaktadır.

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

İçeriği derecelendirmek için butonlardan birine basabilirsiniz.
Mehtap Mengi
Işık Üniversitesi Muhasebe ve Denetim Yüksek Lisans mezunuyum. 2003 yılından beri farklı sektörlerde ve şirketlerde muhasebe müdürlüğü yaptıktan sonra kendi kurmuş olduğum Bilgen Mali Müşavirlik ofisinde özel sektördeki şirketlere mevzuata yönelik Muhasebe ve Raporlama, Denetim,Vergi alanlarında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak danışmanlık ve mali müşavirlik hizmeti sunmaktayım.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.