Sosyal Ağlarınızda Paylaşın

MANŞET / Satınalma / Tedarik Zinciri Yönetimi / YÖNETİM

Tedarikçi Yönetiminin Dönüşümü: İnovasyon Katalizörü Olarak Satınalma Yöneticileri

Tedarikçi Yönetiminin Dönüşümü: İnovasyon Katalizörü Olarak Satınalma Yöneticileri
Satınalma Mobil Uygulama

Arş. Gör. Adil ÜNAL
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Üretim Yönetimi ve Pazarlama Anabilim Dalı
aunal@istanbul.edu.tr

Teknolojik gelişmelerin iş yapma biçimlerini ve ekonomik büyümeyi domine ettiği günümüz iş koşullarında modern işletmeler tedarikçi yönetimi birimlerini dönüştürmek durumunda kalıyor. Tedarikçiler ile veri/bilgi alışverişine dayanan işbirliği odaklı tedarikçi ekosistemleri üzerinden yönetimsel faaliyetlerin gerçekleştirildiği ve inovasyonun tetiklendiği yeni bir paradigmanın varlığı söz konusu.

Bu paradigmaya göre tedarikçi yönetim faaliyetlerini yürüten şirketler pazar dinamiklerine daha rahat uyum sağlayıp rekabette de bir adım öne geçecektir. Hızlı, esnek ve zamanında teslimatların garanti edildiği çevik tedarik zinciri anlayışının şirket içerisinde yayılabilmesi ve tedarikçilere uygulanabilmesi de doğru bir tedarikçi yönetiminden geçiyor.

Tedarikçi ilişkileri yönetimi başlıklı bir diğer yazımda geçmişten günümüze doğru uzanan dönemde alıcı-satıcı arası ilişkilerin gelişimine yer vermiştim. İlgili yazıyı okumak için:
TIKLAYINIZ

Uzun dönemli güvene dayalı ilişkiler kurma ve değer yaratmaya odaklanma (maliyet düşürme ve tasarruf sağlama özelinde) kapsamında yürütülen bu ilişki yönetimi faaliyetleri yeni bir boyuta taşınıyor. Günümüzde maliyet odaklı bakış halen egemen olsa da asıl değer tarafların karşılıklı veri paylaşımı sonucu ortaya çıkacak yeni yaklaşımlarda yatmaktadır. Taraflar arası belirlenen ve her iki kuruluşa ait  verilerin paylaşımı ile birlikte takip edilen performans göstergelerinin oluşturulması, her iki kuruluşun operasyonel süreçlerinde iyileştirme sağlayacak faaliyetlerin başında gelmektedir. Böylelikle satınalma yöneticileri olarak tedarikçi teslimatlarının veya sözleşmede taahhüt edilen diğer yükümlülüklerin takibi de kolaylaşacaktır.

Tedarikçilere Polislik Yapmak Yerine Tüm Süreçlerde ve Konularda İşbirliği Odaklı bir Yapı Oluşturun

Tedarikçilerle ilişkilerinizde kuruluşunuzun tüm ihtiyaçlarına cevap verebilen -ve çevik hareket eden- tedarikçilerle tek taraflı yükümlülükler üzerinde diyalog kurmak yerine onlarla daha anlamlı ve daha yakın diyaloglar geliştirebilir ve Operasyonel performans verilerini birlikte analiz edip zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

Çok Sayıda Tedarikçi için Bu Çalışmaları Nasıl Gerçekleştireceğiz ?

Yukarıda bahsettiğim tedarikçi ekosistemlerinin oluşturulması ve yönetimini gelişen teknolojik araçlar olanaklı kılıyor. Dijital tedarikçi platformları rutin işlemleri otomatikleştirerek farklı satınalma yöneticilerinin farklı alanlara yönelebilmesini sağlıyor. Gelişmiş analitik araçlarla donatılan bu platformlar ileriye dönük tahminlerin geliştirilmesinde satınalma ve tedarik yöneticilerinin işlerini kolaylaştırıyor. Tedarikçi faaliyetlerinin eşzamanlı izlenmesine de olanak sağlayan yenilikçi sistemlerle ilgili yazılarıma ilerleyen sayılarda devam edeceğim.

Satınalma Web adlı yeni mobil uygulamamızı henüz indirmediyseniz aşağıdaki linklere tıklayarak cep telefonu ve tabletlerinize ücretsiz indirebilirsiniz. Satınalma Dergisi’nde yayınlanan tüm haberler, makaleler sürpriz hediyeler ve avantajlı satınalma fırsatları uygulama içerisinde sunulmaktadır.

app-store-tr@2x google-play-tr@2x

İyi bir hafta dilerim,

Arş. Gör. Adil ÜNAL
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Üretim Yönetimi ve Pazarlama Anabilim Dalı
aunal@istanbul.edu.tr

Sosyal Ağlarınızda Paylaşın

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Olun

Satınalma Web Uygulaması ile
Satınalma Cep'te !
* Satınalma Web, kullanıcı dostu ve reklamsız bir içerik okuma ve izleme deneyimi sunar.

* Tüm sektörlerden en yeni gelişmeleri ve ticaret trendlerini takip edebilirsiniz.

* Kategori sponsorları ve 8 Avantaj İş Ortaklığı Programı kurumsal üyelerinin paylaşımları, ürün/hizmet kampanyaları uygulama içerisinde sunulmaktadır.