Geleceğin Teknolojilerinde Plastik ve Plastik Esaslı Kompozit Malzemelerin Önemi Konferans

0
496
Satınalma Mobil Uygulama

TÜBA “İstanbul Akademi Konferansları” çerçevesinde, TÜBA Asli Üyesi ve Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım – 29 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 18.00’da TÜBA İstanbul Ofisinde, “Geleceğin Teknolojilerinde Plastik ve Plastik Esaslı Kompozit Malzemelerin Önemi” konulu bir konferans verecektir.

Prof. Dr. Ahmet GÜL – TÜBA İstanbul Akademi Forum Konferansları Yürütücüsü

E-Posta: ahmetg@itu.edu.tr

ÖZET:

Yaşamımıza 20. Yüzyılın ikinci yarısında giren ve zamanla farklı alanlarda yaygın olarak kullanılmaya ve tüketilmeye başlanan plastikler günümüzde hayatımızın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Çok yönlü kullanıma yatkın, hafif, güvenli, dayanıklı ve düşük maliyetli olan bu plastik malzemeler, her türlü şekilde kolaylıkla üretilebildikleri için tasarımlarında sınır yoktur ve bu sebeple teknolojik yeniliklerde birçok alanda kullanılmaktadırlar. Günlük hayatımızda kullandığımız yaşam malzemeleri (kıyafet, ayakkabı, gözlük, vb.), yiyecek ve içecek kapları, sağlık alanında kullandığımız birçok malzeme, inşaat, elektronik malzeme, otomotiv, uzay ve savunma endüstrileri gibi birçok alanda karşımıza çıkan plastikler gündelik hayatın vazgeçilmez öğeleri haline gelmiştir.

Günümüzde cam elyafı ve/veya benzer elyaf takviyeli plastik kompozitler otomotiv, uzay ve havacılık, savunma ve elektronik sektörlerinde giderek artan bir kullanım göstermekte ve özellikle karbon elyaf takviyeli plastik kompozitlerin üstün performans özellik göstermesi, bu tür plastikleri geleceğin vazgeçilmez malzemeleri yapacağı, hatta bu sektörlere yön vereceği sinyallerini vermektedir. Örneğin yeni nesil yolcu uçaklarının gövdelerinde kullanılan plastik kompozitlerin metal parçalara göre daha hafif ve dayanıklı olmaları nedeniyle % 20 yakıt tasarrufu sağlanması ve ses oranının % 80 oranında azaltılabilmesinden dolayı, uçak sanayinde plastik kullanım oranının % 4’ten % 30’a çıkmasına neden olmuştur. Ayrıca, önümüzdeki zaman diliminde bu oranın % 50 seviyesine çıkacağı tahmin edilmektedir. Hatta otomotiv sektöründe plastik malzeme kullanımının %100 olacağı iddiaları plastiklerin geleceğin otomobillerini şekillendireceğini göstermektedir.

2015 yılı Dünya Ekonomik Forumu raporunda geleceğe yön verecek yükselen 10 teknoloji arasında yer alan geri dönüşümlü termoset plastiklerin gelecek 5 yıl içinde geri dönüşümü olmayan plastiklerin yerini alacağı öngörülmektedir. Üstün dayanıklılıkları nedeniyle cep telefonlarından uçaklara kadar birçok yerde kullanılan ve insan hayatını kolaylaştıran plastikler, geri dönüşüm özelliğiyle ön plana çıkarak küresel çevre ve üretim gibi sorunlara yenilikçi çözümler sunacaktır. Sanayi ve yüksek teknolojinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde sürekli bir gelişme içerisinde olan plastik malzemeler geleceğimizin süper malzemesi olarak dünya ekonomisine daha güçlü katkılar sağlayarak toplumu daha ileri refah seviyelerine ulaştıracaktır.

ADRES:

İTÜ. Eski Maden Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu 

(Harbiye Mah. Maçka Cad. No:4 Maçka- Şişli – İSTANBUL)

(0212 219 1660)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here